6. aprill 2016

Sissejuhatus Austraaliasse

Kaua plaanis olnud ent ometi plaanimata reis Austraalias on nüüdseks kestnud juba neljakohalise arvu kilomeetreid. Viimati oli selleks numbriks umbes 4000. Mõeldes kodusele Euroopale, olnuks tegemist juba päris suure ja mitmeid riike läbiva ettevõtmisega, vaadeldes aga meie senist marsruuti Austraalia kaardil, tundub see pigem nagu ühes nurgas keerutamisena - maa on suur ja mitmekesine. Oleme veetnud aega inimtühjades, postkaardile sobilike vaadetega randades, värisenud külmast paari kilomeetri kõrgusel mägedes, kogenud suurte linnade kära ja melu ning väikeste külade vaikust ja rahu. Tempo ja päevane keskmine kilometraaž on kohati olnud sobilikud pigem jalgrattamatka kui autoga reisimise jaoks, see tähendab, oleme võtnud rahulikult.


Tee Sydney'sse

Reisi esimene osa viis meid meie töömailt vaikse ookeani rannikule ning seejärel peamiselt rannikujoont järgides alla lõunasse. Randadesse ja mere äärde sattusime kogu selle sõidu ajal lugematul arvul kordadel ning mitmete arutelude tulemusena oleme jõudnud arvamuseni, et just sellesse reisietappi jäid meie ilusaimad rannakogemused. Kohad mis meile tugevaima emotsiooni jätsid, olid rannad kus liiv oli puhas ja valge, vesi sinine, selge, soe ning rahutu, inimesi pidi aga otsima tikutulega... Need ei olnud populaarsed ega tuntud paigad, ei kuulunud "maailma top-12" randade hulka, ei leidnud pikka kajastust Lonely Planetis ega mujal. Enamasti sattusime neisse paigusse pool-juhuslikult, näiteks otsides paika ööbimiseks või lõunasöögiks-piknikupidamiseks. Queenslandi lõunaosa ja New South Walesi põhjaosa iseloomustas ka metsane ja mägine maastik - valides sõitmiseks peamiselt väiksemaid teid ja tehes ohtralt peatusi erinevates vaatepunktides ning jalutades ka nii mõnelgi lühemal matkarajal, hakkasid kõiksugused vihmametsakooslused juba üsna ühetaolistena paistma. Mitte, et me seda nautinud poleks aga iga korraga kulus hetkeni mil üks meist ütles "ok, lähme edasi", aina vähem aega. Samuti, vaadeldes meie progressi kaardil ja visualiseerides reisi kestvust samamoodi jätkamise korral, oleks reis liiga pikale läinud.

Sest kõik teavad, milline näeb välja ilus rand...

Lisaks ilule, suurusele, erilisusele, mitmekesisusele ja nii edasi, on Austraalia ka väga kulukas maa, vähemalt ida-euroopa turisti jaoks. Kohalike arvates võib olla täiesti aktseptaabel maksta tosina inimesega hostelitoa eest umbes 25 eurot, minu arvates see aga nii ei ole. Seetõttu leppisimegi kohe algul kokku, et veedame, kui vähegi võimalik, kõik ööd autos. Positiivse üllatusena osutus see võimalikuks peaaegu kõikjal ning oli ka ääretult mugav ja meeldiv. Mitte-üllatuslikult ei saanud me seda teha suurtes linnades ega nende vahetus läheduses - esimeseks selliseks kohaks oli Austraalia suurim linn Sydney, me ei hakanud isegi proovima. Veeredes mööda ilmetut kiirteed linnale aina lähemale, saime tohutute, mobiilset tehnoloogiat hõlmavate pingutustega mingisuguse hostelitoa broneeritud. Järgmised 3 ööd aga, mis me selles umbes 5 miljoni elanikuga linnas veetsime, osutusid kõige ebamugavamateks ja kannatusrohkemateks kogu selle reisi jooksul. Ainsaks plussmärgiga emotsiooniks selle hosteli juures jäi, lisaks soojale dušile, tasuta surfilaua ja "bodyboardi" laenutus ning lähedus maailmakuulsale Bondi rannale (miks see rand maailmakuulus on, jäi tegelikult samuti selgusetuks). Bodyboard  kujutab endast sisuliselt ühte lamineeritud vahtplasti latakat - see näeb välja nagu vaese mehe surfilaud, ainult väiksem ja pontsakama kujuga, lisaks, erinevalt surfilauast, sõidetakse sellega peamiselt kõhuli lamades. Lained olid nimetet rannas päris suured ja surfilauaga harjutamine tundus juba eos liiga keeruline, seega laenutasime endile kaks bodyboardi, tõmbasime kalipsod selga ning jalutasime mere äärde nagu vanad surfarid muiste. Umbes tunnike hiljen suundusime juba tuldud teed tagasi, näod naerul, suud-silmad-kõrvad liiva ja tuliselt soolast vett täis, olemine natuke läbiklobitud ja üsna jahe - tunnike sai küll lõbusalt veedetud aga surfamisega seonduv osutus märksa keerulisemaks ning nüansirohkemaks kui esmapilgul võiks tunduda...

Sydney linn ise, jãttes välja meie mitte kuigi õnnestunud hostelivaliku, oli igati vägev. Suur, ilus, omapärase ajaloo ja olemusega, multikultuurne (loe: valge mees taksot ei sõida) metropol. Nagu suurlinnadega ikka, kulus sealgi kõigele üsna palju aega ja nii oligi, et jõudsime kahe ja poole päevaga ära näha vaid kesklinna, käia moodsa kunsti muuseumis ja "The Rocks" linnaosa, nende mõistes vanalinna, muuseumis - neid mõlemat võime igal juhul vaid soovitada. Lisaks osalesime ka tasuta linnatuuril, seegi oli huvitav ja annetust vääriv (tasuta asjad ei ole ju kunagi tasuta). Kokkuvõtteks nägime ja kogesime küllaltki vähe ent seda vähest ilmselt vähemalt piisava põhjalikkusega. Sealsetest ummikutest ja liikluskaosest lõpuks vabanedes ei olnud küll tunnet, et midagi üliolulist tegemata või nägemata oleks jäänud ja sõitsime rahulike südametega edasi, suunaga läände. Enne veel kui sõit algas, väisasime aga ka sealsete automehaanikute tööpõldu - meie armas Subaru oli päev enne Sydneysse jõudmist mingit uut põnevat häält tegema hakanud. Ehkki üks asjatundja väitis, et Subaru tämbrid ja saundid ongi omapärased ning, et see auto sõidab ilmselt igavesti, otsustasin hankida ka teise arvamuse. Järgmisele mehaanikule saigi päeva lõpuks ulatatud õige suur virtuaalne rahapakk ning vastutasuks saime auto mis liigub eelnevaga võrreldes pea hääletult. Keskdiferentsiaalis olnud hammasrattad olid kohati muutunud rullikuteks ja nende murdunud hambad olid metallirisuna õlis hulpimas. Selle valusalt kalli remondita oleksime ehk juba samal õhtul kuskile tee äärde jäänud ja kokkuvõttes veelgi suuremalt hävinud. Mõru maitse suus ja järjekordne elu õppetund kogemustepagasis, sõitsime edasi.

Austraallastele meeldivad suured, kohati pisut nõmedad asjad.

Austraalia katusel

Järgmist reisietappi iseloomustasid peamiselt mäed. Esimesel ööl pärast mehaanikute juurest pääsemist sõitsime Blue Mountains rahvusparki, Sydneyst vaid umbes tunnikese sõidu kaugusel. Parkisime auto kuskile hiigelsuurde ja inimtühja parklasse ning imestasime, miks sellises kohas nii palju parkimiskohti vaja peaks olema. Sõime õhtusöögi ära, ehk jõime tassikese veinigi ning sättisime magama. Umbes päikesetõusu ajal, tunnike või paar pärast ärkamist saime parkla vajadusest aru - alanud olid lihavõtted ja parkla sai lihtsalt täis. Niimoodi täis, et mingil hetkel avastasime endid pargipingil istumas ja toimuvat kui etendust vaatamas. Samad näod jõudsid meist, nende jaoks halvemal juhul, kuni neljal korral mööda sõita, enne kui kuskil mõni parkimiskoht vabanes. Kehitasime õlgu ja tegime umbes neljatunnise matka "siniste mägede" kanjoni servadel. Vaated olid hämmastavalt kaunid ja ületasid meie ootusi pea iga nurga alt. Jõudes matkalt umbes lõunaks tagasi, oli peamiselt tumedamat verd, kannatust kaotavate autojuhtide protsessioon ümber parkimisala endiselt täies hoos.

Ehkki hindukate ja hiinlaste auto-karussell oli väga meelelahutuslik, pidasime otstarbekaks selle vaatamise asemel reisiga jätkata. Sel päeval vaatasime veel mõnda paika Blue Mountainsis ja liikusime tagasi ookeani äärde. Kuna olime endiselt Sydney "mõjualas" kus asustus väga tihe, osutus ööbimiskoha otsing erakordselt ebameeldivaks. Kõrvalised kohad metsaserval mida kaunistasid põlenud, katusele keeratud ja täis soditud autovrakid, ei tundunud kuigi sümpaatsed ning lõpuks jäime peatuma kuskile suurema asula mereäärsesse parklasse. Kui tavaliselt oli autos ööbimine tähendanud umbes 1,2-meetri laiuses, kahe katuseaknaga voodis magamist, siis sel ööl tuli lihtsalt esiistmed alla lasta ja hommikuni vastu pidada. Õhtusöögiks sõime parema poole vahvast šokolaadijänesest ja keerasime magama. Unekvaliteet oli endiselt parem kui Sydney hostelis.


Eba-linn

Järgmised paar päeva suuri emotsioone ei tekitanud ning nii jõudsimegi riigi pealinna Canberrasse. Et Canberrat põnevalt kirjeldada, peaks olema  kas kõrgema taseme humorist või siis omama väga sügavaid teadmisi ning neid kasutades ehitama mingi eriskummalise narratiivi selle eluolu, ajaloo või muude nüansside kirjeldamiseks. Minul pole ühtegi neist omadustest ega teadmistest. Bill Brysoni raamatust mäletan vaid, et üks Austraalia peaministritest oli omal ajal keeldunud Canberrasse kolimisest ning, et Melbourne-Sydney maantee ehitamisel jäeti pealinn marsruudist kõrvale. Lonely Planeti andmeil on suur osa linna elanikkonnast vahetuv, sinna minnakse kas õppima või riigiinstitutsioonidesse tööle ning seejärel kolitakse ära. Mida me lugesime ning kogesime oli ka see, et linn on täiesti jabura planeeringuga, eelkõige väljendub see distantsides ja üleüldistes mastaapides. Austraallaste endi arvates ilmselt maailma kõige demokraatlikumas ja inimsõbralikumas riigis on üritatud teha ning kujundada midagi sellist mida oleks pigem oodanud mõne verejanulise diktaatori sulest. Idiootselt laiad ja pikad, peamiselt tühjad tänavad ühendamas ühte suurejoonelist ehitist või platsi teisega, nende vahel mõõtmatu hulk suurt tühjust. Tulemuseks pole aga mitte midagi sellist nagu seda on Moskva täna või nagu see oleks olnud Welthauptstadt Germania Hitleri ja Speeri visioonide kohaselt. Mitte ligilähedaseltki. Sõites muheda boksermootori-podina saatel mööda laia puiesteed läbi tühja Canberra, sattusin oma mõtteis hoopis kuskile Tartu või Tallinna äärelinna. Nagu Nõmme, ainult, et ilmetumate majade ja laiemate ning paremas korras teedega, koletult kallid ja ebapraktilised riigiaparaadi hooned kuskil kauguses. Kui nii võtta, siis ju üsna omapärane ja mingil moel ehk meeldivgi aga meie südameid see linn siiski ei võitnud. Mis meile aga hea mulje jättis, ekspositsiooni ja teostuse mõttes, oli Austraalia sõjamemoriaal, tegelikkuses pigem äratuntav muuseumina kui mälestusmärgina ent täitmas kahte rolli. See oli suur, kaasaegne ja paraku ka ohtralt aega nõudev. Kelle reisiplaanidesse Canberra mingil põhjusel kuulub ja (sõja)ajalugu huvitav on, võiks selleks julgelt terve päeva varuda.


Tagasi loodusesse

Väga kokkuvõtvalt ja üldistatult võib öelda, et mõne üksiku erandiga (Sydney, Melbourne, paar fragmenti mingitest väiksematest linnadest mida keegi kaardilt üles ei leiaks) on Austraalia linnapilt üsnagi anonüümne ja ilmetu. Väiksemad linnad koosnevad üldjuhul peatänavast mille äärde jäävad alkoholipood, rämpstoidulokaal (McDonalds, KFC, Subway...) ja muu kaubandus, sellest eemal magalarajoonid, enamjaolt ehitatud täis ühekordseid odavailmelisi majakuubikuid. Muidugi ongi see Austraalia kui noore maa eripära aga eurooplase jaoks siiski veidi harjumatu. See-eest, mis jääb vajaka inimese loodus, teeb tasa loodus... Huvitavalt ebaõnnestunud lause, mida selgitab suurepäraselt järgmine rahvuspark kus me pikema peatuse tegime - Kosciuszko rahvuspark, ala mis ümbritseb Austraalia kõrgeimat mäge. Kirjeldustest oli jäänud mulje, et see on midagi sellist nagu Taani kõrgeim tipp, lihtsalt üks küngas, mis ümbritsevast lamba-karjamaast paar meetrit kõrgem, tegelikkuses osutus aga hoopis erinevaks. Tegime seal umbes 20-kilomeetrise matka ja vaated seal meenutasid pigem Norra keskosa kui midagi sellist mida Austraaliaga oskaks seostada. Lisasime Poola vabadusvõitleja järgi nimetatud tipu oma käidud kohtade nimekirja ning sõitsime madalamatele aladele tagasi. Mägedes oli sooja vaid 10 kraadi ringis ja tuul tahtis paiguti jalgu alt puhuda.

Järgnevatel päevadel nägime taas peamiselt kiirteid ja lainetavaid pastoraalmaastikke. Leidsin, et oli sobiv aeg Elen Subarut roolima panna ja end rohu ning lehmade vaatamisest välja lülitada - selle asemel süvenesin hoopis ühe dollariga ostetud raamatusse Austraalia ajaloost. Olgugi, et selle meile teadaolev, eurooplaste kirjutatud osa on väga lühike, sisaldab seegi palju põnevat ja eriskummalist. Käies mööda maad ringi, vaadates ja võrreldes metsikut loodust inimtekkeliste kooslustega, on see kõik lausa huvitav. Andrus Kivirähk kirjutas kuskil, et ajaloo tundmine muudab maailma ruumilisemaks, pean sellega igal juhul nõustuma.

Eemaldades pildilt lolli näoga "päkker", on vaade igati OK.

Juba üsna Melbourne'i lähedal, Phillipi saarel, nägime lisaks lehmadele ka hoopis huvitavamat elusloodust. Veidi enam kui paarikümne dollari eest lunastasime piletid pingviinide paraadile - meie enda oma, 24. veebruaril, jäi ju nägemata. Maailma väikseimate pingviinide merelt kojuminek oli küll päris tore asi mida vaadata aga mitte päris see mida ma reisides eriliselt naudiksin. Istusime seal koos sadade turistidega ning vaatasime kõik koos kuidas paarkümmend pisikest pingviini meie eest läbi jalutasid, helitaustaks laste lõugamine ja inimeste möla, valjuhäälsed kommentaarid, kohati isegi plaksutamine... Hoopis rohkem meeldisid meile loomulikud kohtumised erinevate elukatega, umbes pooleteist-meetrine madu ehk välja arvatud. Nägime nii pisikesi krabisid kes rannas oma aukudest meid piilumas käisid, lendrebaseid kes kuskil väikelinnas kõrvulukustavalt karjusid kui ka kolme Austraalia ikoon-looma. Ühes parklas kõndis meist mööda vombat, Port Macquarie'is külastasime koaalade haiglat ning kängurusid oli absoluutselt igal pool, sadade viisi. Ühes pisilinnas loivasid nad ringi isegi inimeste hoovides ning kui me seal jalutades loomi vaatama jäime, tulid nad lausa ninapidi meie juurde.

Viimaseks peatuseks reisil oligi Melbourne, mingitel andmeil maailma elamisväärseim linn. Milliste näitajate järgi selline tunnustus antud on, ma ei tea aga paari seal veedetud päevaga jäänud mulje oli küll seda väidet toetav. Omaaegsel maailma rikkaimal linnal pole küll selliseid kuulsaid maamärke nagu Sydneys aga see-eest oli linn vãga elav. (Tänava)kunst, erinevad artistid ja taidlejad, hipsterid, sulelised ning karvalised - kõiksugu skeened olid tugevalt ja silmapaistvalt esindatud. Sydney ja Melbourne'i igavesti kestnud ning siiani kestev rivaliteet sai hulga selgemaks ja üsna raske on ühte teisele eelistada.

...


Nende mõtetega seadsime end Melbourne'i sadamast praamile ja järgmine pikem peatus on Tasmaania. Jahedama kliima tõttu jäävad plätud ja maikasärk seal olles ilmselt küll kotti pakituks aga vaatamist peaks see-eest ohtralt olema.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar